HomeРЕФЛЕКТОРМузикаПосле осум години пауза, конечно нов албум на „Металика“!

После осум години пауза, конечно нов албум на „Металика“!

cta-metallica-metal-hammer

Популарната хеви метал група „Металика“ објави, дека после долгата осум годишна пауза, конечно оваа година ќе издаде нов албум. Албумот со 80 минути свирка под назив „Hardwired… To Self-Destruct“ ќе биде 11 студиски албум на „Металика“ и во продажба би требало да биде достапен почнувајќи од 18 ноември. Нивниот претходен албум под нази „Death Magnetic“ беше објавен во 2008 година.

metallica 2

„Навистина постои! Знаеме дека беше подготвуван долго време, но сега со гордост го претставуваме „Hardwired… To Self-Destruct“, долгоочекуваниот нов студиски албум на Металика“, објави бендот на својот официјален „Фејсбук“ профил. За нивниот албум истакнаа дека тој претставува „следна фаза од нивното патување“.

„Металика“ е еден од најпознатите хеви метал бендови на минатиот век и е основан во 1981 година во Лос Анџелес. Во текот на својата богата кариера овој бенд има продадено повеќе од десетина милиони албуми и има направено бројни хитови по кои засекогаш ќе останат запаметени во историјата на оваа музика.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com