HomeДЕНЕШНАЕкономијаПолска станува гасна сила – проработе новиот терминал на Балтичкото море

Полска станува гасна сила – проработе новиот терминал на Балтичкото море

gas

Полска ја прими првата комерцијална испорака на течен природен гас од Блискиот исток на својот нов терминал во Балтичкото море. Со тоа, како што оценува агенцијата Франс прес направи чекор кон намалување на зависноста од рускиот гас и почна да расте како регионален дистрибутер.

Полска сега околу 40 отсто од своите вкупни потреби за гас ги подмирува со увоз од Русија, една третина обезбедува од домашни извори, а 20 отсто од централна Азија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com