HomeДЕНЕШНАСветПентагон: Уништена фабрика на Исламската држава за хемиско оружје

Пентагон: Уништена фабрика на Исламската држава за хемиско оружје

060836

Воените авиони на колациите предводени од САД уништиле фабрика во Ирак, која ја користеле припадниците на Исламската Држава за производство на хемиско оружје, соопшти Пентагон. Најветојатно фабриката служела за хлор или иперит, изјавил генералот потполковник Џефри Хариган, кој се наоѓа на чело на централните командни воздушни сили на САД.

„Тоа претставува само уште еден пример на непочитувањето на Исламската држава кон меѓународните права и норми“, изјави Хариган за новинарите за време на видео повик.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com