HomeДЕНЕШНАРегионОткажана изградбата на нуклеарката „Белене“, Бугарија треба да плати оштета на Русија

Откажана изградбата на нуклеарката „Белене“, Бугарија треба да плати оштета на Русија

nuklearka belene

Бугарските власти се надоа во незавидна состојба откако арбитражата одлучи дека мора да се плати оштета на руската компанија „Росатом“ поради откажува на изградбата на нуклеарката „Белене“.

Оттаму, сепак,  изразија надеж дека „Росатом“ ќе дозволи продажба на нуклеарниот реактор, купен за откажаната изградба на нуклеарната централа „Белене“ на трета страна, откако Арбитражниот суд пресуди дека Софија мора да ја плати опремата која ја порачала.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com