HomeДЕНЕШНАЕкономијаОд ноќеска нови цени на бензините

Од ноќеска нови цени на бензините

benzinska-pumpa-

Бензините од ноќеска ќе се продаваат по цена пониска за половина денар, додека дизелот ќе се продава по старата цена, известуваат од Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар Еуросупер БС-95 ќе биде 62 денари, додека новата цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 64 денари за еден литар. Малопродажните цени на Еуродизел и екстра лесното масло за домаќинство остануваат исти во однос на цените утврдени со Одлуката од 03.05.2016 година. Со тоа малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) изнесува 47 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 35, 50 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот (М-1 НС) ќе изнесува 19,4 денари за еден килограм.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com