HomeДЕНЕШНАПолитикаОБСЕ: Администрацијата под закана одела на контрапротести

ОБСЕ: Администрацијата под закана одела на контрапротести

A journalist takes picture during a handover ceremony of armoured vehicles donated by Britain to the OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine, in Kiev

Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Македонија добила сознанија дека се вршел притисок врз вработените во јавната администрација за да одат на контрапротести.

„Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР доби кредибилни наводи за притисок врз вработените во јавниот сектор да учествуваат на контра-демонстрациите, вклучително и закани за прекин на вработувањето, меѓутоа не беа поднесени официјални приговори. Неколку соговорници на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР ова ѝ го припишаа на културата на страв од одмазда која постои во државните претпријатија и институции“, се вели во вториот периодичен извештај на мисијата, за периодот од 20 април до 11 мај, објавен попладнево.

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР се повикува и на извештаајот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) што ги следи радиодифузерите во текот на изборниот период. Според тој извештај „приватните радиодифузери Алфа, Канал 5, Канал 5+, Сител и ТВ Нова не ги покривале настаните објективно и непристрасно. Извештајот заклучува дека тие телевизии ги координирале нивните уреднички политики во корист на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com