HomeДЕНЕШНАРегионМеѓународна акција за разбивање балканска нарко група, уапсени околу 30 лица

Меѓународна акција за разбивање балканска нарко група, уапсени околу 30 лица

narko grupa zaplena

Во рамките на меѓународната акција наречена „Балкан“, разбиена е орагнизирана група на шверцери на дрога по потекло од Балканот.

Во акцијата, спроведена во Албанија, Македонија, Косово, Грција, Бугарија, Турција и Италија, се уапсени најмалку 30 лица, а по 23 е издадена меѓународна потерница под сомнеж за недозволена трговија со дрога, објави порталот Албеу. Во полициската операција се запленети 24 килограми хероин, 1,8 килограми кокаин, 183 килограми марихуана, како и поголемо количество оружје и пари.

Акцијата насловена „Балкан“ е ралзиирана во соработка со американската ДЕА, а од истрагата потврдила дека хероинот бил шверцуван на релација Турција-Косово-Албанија, а потоа дрогата била транспортирана во Грција или во некоја друга земја членка на ЕУ. Исто така, групата шверцувала марихуана од Албанија во Македонија, Грција и Турција.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com