HomeФЕР ПЛЕЈФудбалМеси осуден на 21 месец затворска казна

Меси осуден на 21 месец затворска казна

UEFA Champions League 2014/15 Round of 16 Second Leg Barcelona v Manchester City Camp Nou, Barcelona, Spain - 18 Mar 2015

Поради затајување на данок судот одлучи дека еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Лионел Меси мора да оди во затвор!

Напаѓачот на „Каталонците“ и неговиот татко, Хорхе Меси се обвинети дека во 2007, 2008 и 2009 затаиле данок од 4,1 милиони евра на приходите од имиџ правата на фудбалерот.

Но, бидејќи казната е пократка од две години, а ниту Лионел Меси ниту неговиот татко немаат криминално досие, нема да одлежат ниту ден в затвор.

Семејството избегнувало да плати данок за парите добиени од правата на сликите на фудбалерот, со што заработил над 4 милиони евра , но судот во Каталонија, Шпанија, за двајцата пресуди казна од 21 месец.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com