HomeДЕНЕШНАПолитикаМасовниот протест заглавен на Рекорд- блокиран е пристапот до Собранието

Масовниот протест заглавен на Рекорд- блокиран е пристапот до Собранието

13014790_10209092687665204_227661356_n

Протестот кој започна во шест часот пред објектот на Специјалното јавно обвинителство сега се одвива на Рекорд. Демонстрантите се заглавени на улицата пред Собранието од страна на полициските сили и не им е дозволен пристап. Помеѓу толпата демонстранти се наоѓаат  и Стојанче Ангелов и Андреј Жерновски. Граѓаните бараат оставка од претседателот Иванов, почнување на процес за избор на експертска влада и итно суспендирање на распишувањето на парламентарни избори. Протестот за сега е мирен  без инциденти,а се пее и химната на Македонија.

Автор : Емилија Анчевска

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com