HomeДЕНЕШНАПолитикаМанчевски: Власта потфрли во помошта за настраданите од поплавите

Манчевски: Власта потфрли во помошта за настраданите од поплавите

mancevski poplavi pres

СДСМ продолжува со критиките кон власта за лошото справување со последиците од поплавите кои го погодија Скопје во кои имаше голем број на човечки жртви и огромна материјална штета, па затоа побараа да се зголеми интервентниот надоместок.

– На овие луѓе, кои останаа без ништо итно им се потребни пари. Бараме интервентниот надоместок да се зголеми на 90 илјади денари за домаќинство.За да се обезбедат овие пари бараме веднаш да запре изградбата на: панорамското тркало кое чини 18 милиони евра, кулата на Водно која чини 12 милиони евра и барокните фасади во Скопје кои само оваа година чинат 5,7 милиони евра, посочи Манчевски.

Власта под контрола на Никола Груевски целосно потфрли во реакцијата за поплавите. За жал корупцијата и алчноста за пари однесоа човечки животи. Државните институции делуваа конфузно и без почитување на процедурите. Не се изврши евакуација на населението, сметаат од СДСМ.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com