HomeАНТИСТРЕСГурманЛесен чоколаден колач за оние кои не се многу вешти во кујната

Лесен чоколаден колач за оние кои не се многу вешти во кујната

cokoladen-kolac-575x262

Доколку сте љубители на слатките, но не сте многу вешти во кујната, имаме решение за вас. Чоколаден колач кој можете многу лесно да го приготвите.

Потребни состојки:

11-12 лажици Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс

3 јајца

3 филџани шеќер

2 филџани млеко

1 филџан масло

1 пециво

1 ванилин шеќер

100 гр. чоколадо

Начин на подготовка:

Белките се матат во посебен сад заедно со шеќерот, а жолчките во посебен сад. Откако ќе ги изматите жолчките се додаваат во белките и се матат додека се соединат. Потоа се додава млекото, маслото, пецивото и ванилин шеќер и се продолжува со матењето. На крај се додаваат 11-12 лажици брашно и се промешува со лажица.

Смесата се става во тепсија претходно намачкана со масло и со малку брашно и се става да се пече во рерна загреана на 200 степени.

Чоколадото растопете го на рингла на тивок оган. Откако тортата ќе се излади се сече на парчиња и се премачкува со растопеното чоколадо. Оставете го колачот да се излади пред да го сервирате.

На здравје!

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com