HomeДЕНЕШНАСветКрвави судири со Курдите во Југоисточна Турција

Крвави судири со Курдите во Југоисточна Турција

turski-tenk

Турската армија влезе во серија на престрелки со курдските бунтовници предводени од илегалната Работничка партија при што има најмалку 8 загинати турски војници, како и 5 припадници на спротивната страна.

Курдските бунтовници ја преземаа одговорноста за убиството на членот на AKP, Ахмет Будак, истакнувајќи дека тоа е предупредување за Курдите во владејачката партија која ја обвинуваат за „расизам и маскари“ во мнозинскиот курдски југоисток на Турција.

РКК ги засили герилските и терористичките акции со атентати и речиси секојдневно бомбардирање на воени, но и на цивилни цели, а судирот се заострува откако Ердоган реши поагресивно да ја активира армијата со цел да им нанесе големи загуби на бунтовничките единици кои се борат за независен Курдистан, а лансираше и офанзива во соседна Сирија за да не дојде до спојување на курдските вооружени групи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com