HomeФЕР ПЛЕЈФудбалКлаудио Раниери го продолжи договорот со Лестер Сити

Клаудио Раниери го продолжи договорот со Лестер Сити

stream_img

Тренерот на актуелниот англиски шампион Лестер Сити, Клаудио Раниери, стави потпис на нов четиригодишен договор со клубот и ќе остане со „Лисиците“ до 2020 година. Италијанскиот експерт после сензационалниот успех кој го доживеа минатата сезона беше награден со нов договор и зголемување на платата, па сега неговата годишна заработка ќе изнесува 3.5 милиони евра.

Klaudio-Ranijeri-2

Неговиот стар договор, потпишан минатато лето, би истекол за две години. „Од секогаш сум сакал да бидам дел од овој клуб на долги стази и сум многу горд и среќен што и понатаму ќе го водам“, изјави Раниери за клупскиот сајт. Раниери на Лестер му ја доеде првата титула првак во Англија, а воедно и тоа е неговата прва во тренерската кариера.

Нешто порано, меѓу другите, ги водеше екипите на Јувентус, Интер, Челси, Наполи, Рома, Атлетико Мадрид и репрезентацијата на Грција.

claudio-ranieri-trophy-690x432

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com