HomeДЕНЕШНАПолитикаИнцидентите и политичките пресметки фрлија сенка на мечот на Шкендија

Инцидентите и политичките пресметки фрлија сенка на мечот на Шкендија

skendija balisti

Присуството на Зоран Заев на трибините на вчерашниот натпревар од квалификациите за Лига Европа на Шкендија против Гент ги зовре владините поддржувачи кои го обвинија за наводна поддршка на навивачите кои скандираа националистички и навредливи пораки, се вееја знамија за Голема Албанија и се величеа припадници на УЧК како и Бали Комбетар.

zaev-skendija

Сепак, Заев не бил единствен политичар кој го следел натпреварот, таму бил и вицепремиерот Пешевски но, него никој не го обвини дека е симпатизер на „Балистите“. Од ФК Шкендија се оградуваат од политичките пресметки и жалат што европскиот натпревар е одбележан со навреди и инциденти.

Во билтенот на МВР се забележани шест пријави против навивачи на Шкендија кои нападнале две лица на Источната трибина и на еден полицаец во цивил му го одзеле пиштолот. Шкендија не го оствари европскиот сон и загуби со 4:0 во реваншот на „Филип Втори“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com