HomeДЕНЕШНАПолитикаИзвештајот за импичмент пред пратениците, Иванов мирен

Извештајот за импичмент пред пратениците, Иванов мирен

ivanov gorge

Претседателот Ѓорге Иванов може мирно да ја следи денешната расправа за извештајот со предлог за негов импичмент бидејќи најпрво комисијата не го прогласи за основан, а за да се најде на пленарна седница потребна е големо мнозинство на гласови од 82 пратеници.

Иванов сигурно повторно ќе ја добие поддршката од неговата партија ВМРО-ДПМНЕ која иако му се „лутеше“ за аболицијата смета дека донел законска одлука. Подоцна аболицијата на два пати беше укинувана што се докажа дека потегот беше чисто политичко промашување, но тоа нема никако да влијае врз Иванов.

Од СДСМ бараат одговорност од претседателот за неговото арбитрерно однесување и пречекорување на надлежностите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com