HomeДЕНЕШНАРегионЗатвореници од Гвантанамо ќе лежат во Србија

Затвореници од Гвантанамо ќе лежат во Србија

Guantanamo-zatvorenicic-620x350

Владата на САД префрли двајца воени затвореници од Гвантанамо кои ќе лежат во Србија. Станува збор за осомничените терористи Мансур Ахмед Сада ал Џафија и Мухамад Давлатов кои ќе бидат префрлени од воената база во Куба.

gvantanamo1

Според Стејт Департментот се прават напори да се затвори злоогласениот затвор, а секретарот Џон Кери ја цени помошта која ја добиле од српската влада.

Засега нема најави дали ќе има трансфер и на други затвореници и што со нив, колку време ќе останат во затвор бидејќи голем дел од нив не се ниту осудени бидејќи голем дел од американските судови не започнаа предмети, а тие се водат како воени заробеници.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com