HomeДЕНЕШНАПолитикаЕрдоган побара – Дали ќе се затвораат „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Ердоган побара – Дали ќе се затвораат „ѓуленистичките“ организации во Македонија?

Presidential Palace handout photo shows Turkish President Erdogan addresses visiting police officers in Ankara

Откако во јавноста се рашири информацијата за можна поврзаност на образовни институции во Македонија со имамот Ѓулен, се појави и шпекулација дека затвора училиштето Јахија Кемал. Денеска министерот за надворешни работи, Никола Поповски беше прашан дали македонската Влада донесе одлука да го прифати барањето на Турција и да ги ограничи активностите на Фетулах Ѓулен во Македонија.

– Нашиот став беше и ќе биде дека Македонија единствено ги поддржува демократски избраните власти во Турција и во тој поглед ќе соработува со Владата во Анкара за остварување на нивните цели, секако во рамки на нашето законодавство и нашите интереси. Во поглед на прашањето за одлуки на Владата, да, Владата има донесено одлуки, сите одлуки кои би ги носеле и ќе ги носиме се во согласност со нашето законодавство, нашите национални интереси и тоа било и ќе биде, рече министерот Поповски по денешната средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас.

Од Владата засега ниту ја демантираат ниту ја потврдуваат информацијата, а во дел од провладините медиуми се објавува дека Владата на последната седница усвоила мерки за ограничување на активностите на Фетулах Ѓулен и неговите приврзаници во земјава. Медиумите блиски до власта го посочуваат училиштето Јахја Кемал, како едно од институциите за кои е донесена одлука за затворање. Училиштето ја негира ваквата информација.

По неуспешниот воен удар во Турција, Државната новинска агенција – Анадолија, објави дека постои шема на организацијата ФЕТО на Фејтула Ѓулен во сите балкански земји, меѓу кои и Македонија. Според Анадолија, ФЕТО е терористичка организација која е предводена од политичкиот противник на претседателот Реџеп Ердоган, а во која се вклучени стотина училишта, туристички агенции, невладини организации, медиуми.

Во неколку градови во Македонија, според новинската агенција, има фирми од образованието, транспортот, трговијата, здравството и туризмот кои се поврзани со ФЕТО. Први на листата, според агенцијата, се основните и средните училишта „Јахја Кемал“ во Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и во Струмица. Потоа неделникот „Заман Македонија“, како и организацијата „Седеф“ која организира курсеви на турски јазик. Меѓу фирмите на црната листа се туристичката агенција „Башак“, компанијата за транспорт „Реинбоу“ и ланецот од маркети ЕВАР, кои се наоѓаат во Скопје.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com