HomeДЕНЕШНАСветЕлитен снајперист уби четири џихадисти со еден куршум

Елитен снајперист уби четири џихадисти со еден куршум

sniper-643966

Елитен снајперист на британската специјална единица САС елиминирал четворица џихадисти на ИСИС со само еден истрел од пушката и тоа на далечина од 1.3 километри. Во Сирија ИСИС планирале да егзекутираат 12 заробеници со пламенофрлач и видеото да го објават на социјалните мрежи како дел од пропагандата.

Снајперистот речиси како по филмско сценарио испукал во клучен момент и го погодил лидерот на џихадистите кој на грбот носел боца со плин, па од експлозијата загинале сите припадници на ИСИС околу него. Потоа специјалци на САД и Велика Британија ги спасиле заробениците и ги одвеле на сигурна локација.

Истрелот на снајперистот на САС кој е препорачан за армиско одликување сигурно ќе влезе во историјата како еднен од најсмртоносните и можеби ќе добие филмска верзија во Холивудски акционен филм.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com