HomeДЕНЕШНАСветЕвропа не ги признава првите руски избори на Крим

Европа не ги признава првите руски избори на Крим

crimea_0

Територијата на Крим која беше анексирана од Русија за прв пат гласаше за пратеници за Руската Дума, но Европската Унија не ги признава овие избори.

Една од причините е што Брисел се уште не ја прифатил анексијата на Крим и територијата ја смета за оспорена меѓу Русија и Украина па и затоа новоизбраните пратеници кои ќе влезат во составот на парламентот се нелегитимни. Спрема нив ќе се однесуваат согласно политиката за непризнавање на ЕУ (за влегувањето) на Крим и Севастопол (во состав на Русија) велат извори од Брисел.

На Крим беа формирани три едномандатни окрузи, во Севастопол – еден. Пред гласањето претседателот на Украина Петро Порошенко ги повика земјите на Г-7 и ЕУ да не ја признаваат легитимноста на изборите на полуостровот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com