HomeДЕНЕШНАПолитикаДимитриев отфрли двајца министри на ДУИ, Ахмети не попушта: сите или ниту еден

Димитриев отфрли двајца министри на ДУИ, Ахмети не попушта: сите или ниту еден

Emil_Dimitriev-610x377

Двајца министри предложени од ДУИ не се најдоа на листата на премиерот, Емил Димитриев испратена денеска пред собраниската седница. Арлинд Зеќири и Беким Максути се неприфатливи за техничкиот премиер.

Максути во 2012 година во униформа на АРМ, заедно со тогашниот министер за одбрана Фатмир Бесими се поклонија пред споменикот на ОНА во Слупчане. Ова се претпоставува дека е неприфатливо за Димитриев, кој тогаш беше заменик министер за одбрана. Се уште не се знае зошто Димитрев го отфрлил и Зеќири, кој е предложен за министер за странски инвестиции без ресор.

А лидерот на ДУИ, Али Ахмети инсистира кандидатите од листата да бидат изгласани во Собранието, во спротивно, сите предложени имиња ќе бидат повлечени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com