HomeДЕНЕШНАПолитикаДемолирана канцеларијата на Иванов, полицијата насилно го исчисти „Рекорд“

Демолирана канцеларијата на Иванов, полицијата насилно го исчисти „Рекорд“

13015056_10207303435238970_900302827_n (1)

Откако протестот се дисперзираше на повеќе локации, народната канцеларија на претседателот Ѓорги Иванов остана незаштитена, а тоа го искористија група на демонстранти кои влегоа и целосно ја демолираа.

На почетокотнемаше обезбедување кое би се обидело да ги растера демонстрантите, но специјалците брзо се регрупираа. Претходно се палеа слики со ликот на Иванов, а се уништи и целиот мебел и опрема од канцеларијата.

Демонстрантите продолжија околу зградата на Министерството за правда кое се наоѓа на истата улица, но таму имаше заштитен кордон од полиција и ги спречи во намерите да протестираат.

Крајниот епилог беше насилна интервенција на полицијата која мораше да го подигне нивото на однесување и со присила целосно ја расчисти улицата „Димитрија Чуповски“ употребувајќи штитови и палки, а демонстрантите мораа да се повлечат за да не добијат повреди

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com