HomeДЕНЕШНАСветГрузија во страв, затворена границата кон Турција

Грузија во страв, затворена границата кон Турција

339944109578a1229a95d7071321583_v4_big

Властите во Грузија наредиле затварање на границите со Турција поради обид за воен удар и нестабилност во таа земја, соопштиле грузиските функционери. Премиерот Гиорги Квирикашвили изјави дека националниот совет за безбедност ја разгледувал „опасноста која може да им се закани на Грузија“ поради новонастанатата состојба во Турција.

Квирикашвили изјави дека воздушната и копнената граница со Турција се заторени. Грузија ја дели 252 километри од границата со Турција.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com