HomeРЕФЛЕКТОРМузикаВо Лондон изложба за групата „Pink Floyd“

Во Лондон изложба за групата „Pink Floyd“

4392490_pink-flojd-f2jpg

После големиот успех од изложбата за легендарниот покоен уметник Дејвид Боуви, лондонскиот музеј „Викторија Алберт“ во 2017 година ќе направи и изложба за култната англиска група „Pink Floyd“. Маскота на изложбата, која ќе биде отворена од 13 мај до 1 октомври 2017 година, ќе биде балон во облик на лиљаково прасе, слично како фотографијата на албумот „Animals“ од 1977 година.

Изложбата ќе го добие името: „Pink Floyd: Their Mortals Remains“. „Pink Floyd“ во 2014 година го издаде својот последен албум со кој се збогуваше од фановите „The Endless River“, прв студиски албум после 20 години. Овој бенд е еден од најсупешните во историјата на рокенрол музиката.

pink floyd 2

Нивниот албум „Dark Side of the Moon“ од 1973 година продаден е во повеќе од 45 милиони примероци. Бендот, основан во далечната 1964 година, се наоѓа на самиот врв на светската музика благодарение на својот иновативен стил, психоделичните звуци, филозофоските теми и секако визуелните перформанси на концертите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com