HomeФЕР ПЛЕЈФудбалВисоките температури би можеле да предизвикат одложување на некои натпревари во Примера!

Високите температури би можеле да предизвикат одложување на некои натпревари во Примера!

map-of-spain-and-flag488225020160421232943

Натпреварите од првата шпанска фудбалска лига би можеле да бидат одложени овој викенд поради високите температури во оваа земја. Претседателот на Примера Хавиер Тебас изјави дека поединечни натпревари можеби нема да се одиграт доколку температурите бидат превисоки. Тој за шпанските медиуми изјавил дека „фудбал не може да се игра на 36 или 37 степени целзиусови“.

Во Шпанија овој викенд се очекуваат исклучително високи температури, а оваа недела во поединечни градови температурата се искачи и до 40 степени. Тебас изјавил дека судиите биле задолжени неколку пати да го прекинуваат натпреварот со цел фудбалерите да се напијат вода.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com