HomeДЕНЕШНАСвет(Видео) Турските сили ја блокираа базата Инџирлик, гласини за втор пуч

(Видео) Турските сили ја блокираа базата Инџирлик, гласини за втор пуч

incirlik-1

Околу 7.000 турски специјалци во оклопни возила ја опколија утрово воздухопловната база Инџирлик што ја користат НАТО и САД, јавуваат турски медиуми.

Турскиот министер за европски прашања, Омар Челик, рече дека станува збор за „безбедносна инспекција“, додека локалните весници шпекулираат дека можеби е во тек втор државен удар.

Влезот во базата е блокиран, а на фотографии од граѓани се гледаат специјалци со автоматско оружје и водени топови.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com