HomeДЕНЕШНАПолитикаБошкоски по 5 години излезе на слобода

Бошкоски по 5 години излезе на слобода

Uhicen Ljube Boskovski 060611

Екс министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски е пуштен на слобода откако ја издржа затворска казна од 5 години за нелегално финансирање на изборната кампања во 2011-та. Неговиот случај привлече огромно внимание откако излегоа телефонски разговори во кои се заговара суров третман при апсењето на 5 јуни, што од меѓународните институции доби оценка на политички реваншизам.

ljube boskoski protest

Поддржувачите од партијата „Обединети за Македонија“ во март бараа да биде предвремено пуштен на слобода поради примерно однесување за што имаше законски основ, но директорот на затворот Идризово го одби барањето.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com