HomeДЕНЕШНАСветБелгија ќе ја бомбардира Сирија

Белгија ќе ја бомбардира Сирија

belgium-attacks-far-right3

Белгиската Влада денеска донесе одлука за учество во меѓународната коалиција врз член 51 од Повелбата на Обединети нации за „легитимна заедничка заштита“.

Белгиските авиони-ловци ќе полетуваат од базата во Јордан и ќе влегуваат во сирискиот воздушен простор од исток-североисток, за да бидат избегнати инциденти со сириските и руските воени авиони.

Белгиските воени авиони се приклучуваат кон меѓународната коалиција на покана на САД, а не на сириските власти.

Со истата владина одлука се проширува и територијалното присуство на белгиските војници во Ирак, кои ги обучуваат локалните безбедносни сили.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com