HomeДЕНЕШНАРегионЏихадистот Зекири од Македонија со доживотна казна во Турција

Џихадистот Зекири од Македонија со доживотна казна во Турција

Мухамед Зекири, македонски државјанин е осуден на доживотна затворска казна во Турција за убиство на повеќе службени лица меѓу кои војник и полицаец во градот Нигде, Централна Турција, а во истиот случај се осудени и Чендрим Рамадани од Швајцарија и Бенјамин Ху од Германија, според АП. Рамадани е осуден на пет доживотни казни, Ху на четири, а Рамадани на една и на овој начин судот во Анкара укажа на екстремноста на нивното злодело.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com