HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЌе се прилагодува арената „Филип Втори“ за УЕФА Супер Купот

Ќе се прилагодува арената „Филип Втори“ за УЕФА Супер Купот

 

Националната арена „Филип Втори“ ќе биде домаќин на УЕФА Супер Купот наредната година.Најголемиот стадион во Македионија ќе ги пречека победниците од двете  фудбалски клупски  натпреварувања во светот, победникот од фудбалската Лига на шампиони и победникот од Лига Европа.

За да се достигнат стандардите, интензивно се работи на проект кој ќе го прилаготи стадионот за овој настан. Најавено е копманијата „Блакан Консалтинг“ од Скопје да ја подготви целокупната документација за проектот. Најавени се и градежни работи во таа насока, па „Балкан Консалтинг“ ќе треба да го превземе проектот на „Македонија Проект“ кој беше одговорен за реконструкцијата и доградувањето на трибините. Договорот е вреден повеќе од 3.5 милиони денари, а времето на реализација е 24 месеци. „Филип Втори“ ќе биде прилагоден да собере 32.580 љубители на фудбалот во август.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com