HomeДЕНЕШНАСветЈункер го поддржа германско-рускиот проект „Северен поток 2“

Јункер го поддржа германско-рускиот проект „Северен поток 2“

Шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер го поддржа гасоводот „Северен поток 2“ што е заеднички проект на пет европски компании, а кој треба да создаде алтернатива за гасот кој што сега во ЕУ доаѓа преку Украина. На конференција во Русија, Јункер изјави дека „силно поддржува за цевководи кои што обединувааат наместо цевководи кои што делат“ алудирајќи на новиот руско – германски гасовод за кој согалсност даде и владата во Берлин.

Според Јункер Еу е подготвена да разговара за подобри однноси со Русија но предходно Москва мора да го почитува договорот за прекин ана огнот потпишан во Минск и да го почитува меѓународното право, пренесува дописникот на МИА од Берлин.

На меѓународниот економски форум што се одржува во Санкт Петерсбург поддршка за гасоводот дал и поранешниот министер за енергија на Велика Британија Шарлс Хендри според кого требад се диверзифицира транспортот на руски гас кон ЕУ.

Наспроти Јункер и Хендри експертот за енергија на Европската Унија Алан Рајли пред еден месец изјави дека изградбата на „Северниот поток 2“ може да предизвика војна. Британскиот експерт смета дека ако тојбиде изграден Украина ќе загуби речиси 2 милијарди евра приход од транзит на рускиот гас по што Русија може да предизвика нови тензии во регионот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com