HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЈувентус ја плати клаузулата за Игуаин!

Јувентус ја плати клаузулата за Игуаин!

Се случи најголемиот трансфер во историјата на италијанскиот фудбал, еден од најголемите на сите времиња. Јувентус го купи Аргентинецот! Како што беше соопштено во прашање е лошо чувана тајна. Пред неколку минути стигна потврда за тајните медицински прегледи кои Игуаин ги поминал успешно синоќа во Мадрид.

Јувентус ќе ја плати клаузулата од 94 милиони евра, па најдобриот стрелец во Серија А од следната сезоа ќе го носи дресот на италијанскот шампион, а се во текот на предстоечката недела да биде претставен во Торино. Се очекува платата на Игуаин да изнесува 7.5 милиони евра по сезона.

Ова е најголемиот трансфер во историјата на италијанскиот фудбал, каде никогаш до сега ниту еден фудбалер не бил платен за оваа сума. Ова е третиот најголем трансфер во историјата на фудбалот, веднаш зад трансферите на Бејл и Роналдо.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com