HomeДЕНЕШНАСветЈапонија одбележа 71 година од атомската бомба на Нагасаки

Јапонија одбележа 71 година од атомската бомба на Нагасаки

Над 1.000 луѓе, меѓу кои и преживеани и роднина на жртвите, присуствуваа на одбележувањето на 71 годишнина откако јапонскиот град Нагасаки беше уништен со атомска бомба во Втората светска војна. Речиси 75.000 луѓе загинаа директно или по радијацијата на атомската бомба која САД ја употреби врз Нагасаки.

Градоначалникот Томихисо Тауе му се заблагодари на претседателот на САД, Барак Обама за посетата на Хирошима годинава, што беше и прв ваков случај на американски претседател по атомските бомби.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com