HomeДЕНЕШНАСветЈамајка воведува автомати за марихуана на аеродромите?

Јамајка воведува автомати за марихуана на аеродромите?

Владата во Јамајка го разгледува предлогот за воведување на автомати на аеродромите на кои би се купувала марихуана. Овој предлог дојде откако во Јамајка минатата година се донесе закон со кој поседувањето на марихуана до 60 грама стана легално.

Kanabis-f1

Телото задолжено за одобрување на употребата на канабис го разгледува предлогот околу продажбата на аеродромите, а смета дека ова би било одличен потег за да се привлече поголем број на туристи кои сакаат легално да купуваат и поседуваат канабис.

Добар пример за сличен бизнис и државно собирање на приходи од продажба на оваа островска земја и пружија Канада и Колорадо.

Автомат

Во американската сојузна држава Колорадо минатата година за рекреативни и медицински цели марихуаната беше продадена за околу милијарда долари, а државата од тоа наплати 135 милиони долари за даноци.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com