HomeДЕНЕШНАРегионШпрље: Во Србија се водат истраги за воени злосторства против 43 хрватски државјани

Шпрље: Во Србија се водат истраги за воени злосторства против 43 хрватски државјани

Хрватскиот министер за правда, Анте Шпрље, изјави дека во Србија се водат истраги против 43 хрватски државјани врз основа на законот за универзалната јурисдикција на Србија за воените злосторства на територијата на поранешна Југославија, соопшти агенцијата Хина.

-Тоа што официјално го знаеме е дека на списокот фигурираат 43 лица, рече министерот како одговор на новинарско прашање. „Колку што знаеме тие се под истрага, но се уште не се обвинети“, додаде тој.

Хрватскиот весник „Вечерњи лист“ во петокот напомена дека во хрватското општество со години наназад се зборува за список со имиња на 300 лица кои се бараат од Србија, а од организациите на ветераните за весникот наведуваат дека знаат за список со имињата на околу 40 ветерани, за кои српското обвинителство покажува интерес.

Хрватската Влада инсистира Србија да го повлече својот закон за јурисдикција врз воените злосторства, извршени на територијата на поранешна Југославија.

Министерот за надворешни работи Миро Ковач неодамна соопшти дека доколку Србија уапси хрватски државјанин под обвинение за воени злосторства, тогаш Хрватска ќе приложи остри контрамерки, а една од нив ќе биде целосно блокирање на сите преговори во процесот на приклучување на Србија кон ЕУ.

Запрашан токму за тоа, хрватскиот министер за правда изјави дека „не може една држава да ги наметнува своите права врз друга. Така ќе се поставиме и на тој начин ќе преговараме со Србија. Се надевам дека Србија ќе ја разбере нашата позиција и дека ќе можеме да се договориме“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com