HomeДЕНЕШНАСветШарената револуција стигна до Брисел, Фуере меѓу демонстрантите

Шарената револуција стигна до Брисел, Фуере меѓу демонстрантите

Шарената револуција се крена и во Брисел. Триесетина млади Македонци кои работат или студираат во Брисел денес на пладне излегоа на плоштадот кој се наоѓа на неколку метри од Европската комисија и Советот на министрите на Европската унија. На демонстрантите им се придружи и Ерван Фуере, поранешниот амбасадор и специјален пратеник на ЕУ во Македонија, кој пред неколку дена протестираше и во Скопје.

Денеска во Брисел се одржува Совет на министрите за надворешни работи и тоа беше основната причина протестот да се одржи денес. Од бриселскиот протест до министрите беа испратени пораки со ЕУ со познатиот слоган „Нема правда, нема мир„.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com