HomeДЕНЕШНАПолитикаШарената револуција катапултира боја кон Собранието

Шарената револуција катапултира боја кон Собранието

Шарената револуција денеска протестира против еднопартиските избори најавени за 5-ти јуни. Токму поради тоа, денеска боите беа наменете за Собранието на РМ. Демонстрантите катапултираа топки со боја кон Собранието. Бараат повлекување на одлуката за аболиција и оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов, формирање на специјално одделение на Кривичниот суд за предметите на Специјалното јавно обвинителство, повлекување на одлуката за одржување на парламентарни избори на 5 јуни, како и вклучување на граѓанското општество во решавање на кризата и формирање на преодна влада.
1par

фото: Новатв.мк

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com