HomeДЕНЕШНАПолитикаШарената револуција ги обои агенцијата за вработување и министерството за економија

Шарената револуција ги обои агенцијата за вработување и министерството за економија

Граѓаните вечерва протестираат против лошата политика на вработување и социјалната неправда. Шарената револуција ги обои Агенцијата за вработување и министерството за економија. Демонстрантите елат дека се револтирани од малите плати, од злоупотребата на работникот посебно во текстилните и чевларските фабрики. Бараат повисоки плати. На протестот беше кажано дека партиска книша е еднаква на квалитет и дека така функционира нашето општество.

Ѓраѓаните се упатија кон министерството за економија каде што ќе го изразат своето незадоволство од актуелната власт и нејзините политики. Граѓаните кои еден месец веќе протестираат бараат оставка на претдедателот Ѓорѓе Иванов и поништување на општата аболиција за политичарите која тој ја потпиша пред еден месец, одложување на изборите од 5 јуни, уставно признавање на СЈО, но и вклучување на граѓаните во разговорите за излез од политичката криза во која се наоѓа Македонија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com