HomeДЕНЕШНАПолитикаЧленовите на Левица ќе останат во притвор, судењето одложено

Членовите на Левица ќе останат во притвор, судењето одложено

Веќе трет пат по ред се одложува судењето против Здравко Савески и Владимир Куновски од политичката партија „Левица“ кои се осомничени за демолирање на народната канцеларија на претседателот Иванов.

Како и претходно така и сега проблематично е добивањето на извештајот од вештачењето за штетата кое одбраната не го добило навреме од Државното правобранителство и затоа немале време да се подготват за денешното рочиште. Тоа наиде на силни реакции кај обвинителката Снежана Бундалевска – Ѓорѓиевска која смета дека тактизираат и сакаат притворот да стане беспредметен.

Поддржувачите на протестите, пак велат дека со притворањето на Савевски и Куновски се прави обид да се задушат демонстрациите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com