HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЦентралниот дефанзивец на Германија официјално во Рома

Централниот дефанзивец на Германија официјално во Рома

После една сезона помината на позајмица Антонио Ридигер потпиша долгогодишен договор со екипата на Рома. Германскиот дефанзивец минатата сезоан беше доведен од Штутгарт и на 30 одиграни натпревари прикажа одлични партии. Иако меѓу заинтересираните клубови за 23-годишниот централен дефанзивец беше и Челси, Рома се одлучи да ја искористи опцијата која беше во договорот и за „само“ девет милиони евра да го откупи Ридигер.

Тој стави потпис на четиригодишен договор со клубот од престолнината на Италија, а пред да се врати во клбуот ќе замине со репрезентацијата да го одигра Европското првенство. Селекторот Јоаким Лев го внесе во тимот и најверојатно ќе се најде во стартната постава.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com