HomeДЕНЕШНАРегионХрватска и БиХ се разочарани од ослободувањето на Шешељ

Хрватска и БиХ се разочарани од ослободувањето на Шешељ

Медиумите во Хрватска и Босна и Херцеговина со разочарување ја пренесоа веста за ослободителната пресуда на Хашкиот трибунал против лидерот на Босанските Срби Воислав Шешељ кој не е виновен за воени злосторства против човештвото. Весна Босанац, директорката на воената болница во Вуковар изјави дека ниту една казна не би била доволна за да им се ублажи болката на жртвите.
Во Загреб се одржа и протест веднаш штом беше соопштена одлуката. Во БиХ реакциите ги водеше предводеше поранешниот претседател Изетбеговиќ кој тврди дека токму Шешељ го организирал вооружувањето и дејствувањето милициите на Србите против населението составени од Хрвати и Босанци.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com