HomeДЕНЕШНАСветХард кор законодавство – Русија ги блокира порно сајтовите

Хард кор законодавство – Русија ги блокира порно сајтовите

Русија и досега носеше строги „њет интернет“ закони со цензура на страни и блогови од кои постоеше страв дека ќе се шири гушење на слободното изразување, но сега дефинитивно ги преминаа границите откако почнаа да блокираат порно сајтови.

putin-porn-web4

Русија преку агенцијата за интернет надзор ги блокираше порно сајтовите преку YouPorn и PornHub за што е изречена и судска пресуда, но одлуката засега е привремена со цел да не се нападне веднаш приватната сопственост и правото на слободен пазар, па ќе има потворна дискусија.

PornHub им вети на руските власти премиум членство до екслузивните содржини доколку ја тргнат забраната. Одлуката секако наиде на лавина на негативни но, и комични реакции на социјалните мрежи.

Русија го води случајот врз база на јавниот морал, како и заштита на малолетници кои наводно се вклучени во снимање на порно филмови и нивни дистрибуција на интернет.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com