HomeДЕНЕШНАСветФранција: Малолетник се подготвувал да изврши терористички напад

Франција: Малолетник се подготвувал да изврши терористички напад

Француската полиција денеска соопшти дека во Франција е уапсен малолетник на возраст од 15 години затоа што се подготвувал да изврши терористичка напад. Уапсениот е осомничен затоа што преку интернет бил во контакт со Рашид Касим, член на Исламска држава и осомничен за неколку терористички напади кои се случиле во Франција во последните неколку месеци.

Изминатите неколку денови, француската полиција уапси неколку малолетници кои биле во контакт со Касим. Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казнев денеска соопшти дека имаат исклучително ниво на мобилизација, а премиерот Мануел Валс, во неделата изјави дека заканата од терористички напади во Франција е максимална.

Извор: Meta.mk

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com