HomeДЕНЕШНАРегионФото: Хрватска на нозе – најголемиот протест од распадот на Југославија

Фото: Хрватска на нозе – најголемиот протест од распадот на Југославија

Протест за поддршка за продолжување на спроведувањето на реформите во сеопфатната програма започна во 18 часот низ улиците на хрватските градови, Загреб, Сплит, Дубровник, Славонски Брод, Осиек, Риека, Пула, Задар…. Хрватскиот портал „Индекс“ јавува дека ова е најголемиот протест во историјата на самостојна Хрватска а брои 40.000 демонстранти. Во Загреб каде протестираат околу 30.000 луѓе не се забележани никакви инциденти.
hrvatska protest

hrvatska protest1

zagreb protest1

zagreb protest2а

фото:Индекс.хр

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com