HomeДЕНЕШНАРегионФото: Невреме во Хрватска, поплавата носеше куќи и дрвја

Фото: Невреме во Хрватска, поплавата носеше куќи и дрвја

Во Шибеник температурата утрово падна до 20 Целзиусови степени. Бурата, која во текот на ноќта го погоди хрватското јадранското крајбрежје, предизвика голема материјална штета, дрвја и гранки носени од ветрот го оневозможија сообраќајот во делови на Сплит и уништија неколку возила, соопштува „Јутарњи лист“.
nevreme hrvatska 1
Во Задар улици се поплавени, а поради силниот ветер, спасувачките служби добиле неколку сигнали за помош од чамци кои останале во морето. Наместа во текот на ноќта врнежите достигнаа 90 литри на квадратен метар, а во близина на Лошињ паднал град со големина на орев. Во Шибеник температурата утрово падна до 20 степени, во Задар и Сплит 21 степен, а во Дубровник 25 степени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com