HomeДЕНЕШНАСвет„Форбс“ ја објави листата на најбогати личности, Бил Гејтс не е на првата позиција!

„Форбс“ ја објави листата на најбогати личности, Бил Гејтс не е на првата позиција!

Аманасио Ортега, шпанскиот бизнисмен и сопственик на „Зара“ и уште неколку модни брендови е прв на листата од најбогати личности според магазинот „Форбс“. Ортега со ова се најде пред основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс кој до сега убедливо ја држеше првата позиција на оваа листа. Богатството на сопственикот на текстилниот ланец „Индитекст“ се проценува на околу 79.5 милијарди долари, додека сегашниот најбогат човек Гејтс е „тежок“ 78.5 милиони долари.

Ортега и покрај големото богатство ретко се појавува во медиумите. Синот на жеелезнички работник, кариерата ја започнал како благајник во роната Ла Коруња, за потоа со тогашната сопруга Розалија да зпаочне да произведува долна облека и пиџами. Ортега во 1975 година го создаде модниот бренд „Зара“, а потоа создаде и ланец од тектсилни брендови под назив „Индитекс“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com