HomeФЕР ПЛЕЈКошаркаФИБА ќе ја исфрли Македонија и пола Европа од квалификации

ФИБА ќе ја исфрли Македонија и пола Европа од квалификации

ФИБА донесе предупредувачка одлука против Македонија и уште 13 држави меѓу кои и гиганти во кошарката како Шпанија, Италија, Хрватска, Русија, Литванија, Србија, Црна Гора, Грција, Турција и Полска.

Проблемот е што федерациите на Македонија и останатите на црната листа е што нивните федерации дале поддршка за клубски натпреварувања како Евролига, АБА лига и Европкуп кои не се под капата на ФИБА туку на посебни кошаркарски асоцијации.

Словенија е најверојатно целосно суспендирана и ќе нема право на настап на квалификациите за ЕП кое ќе се одржи следната година во Турција, Романија, Финска и Израел. Истото и се заканува и на Македонија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com