HomeДЕНЕШНАРепубликаУште еден афтершок денес, граѓаните повторно вознемирени

Уште еден афтершок денес, граѓаните повторно вознемирени

Денес во 14:20 часот се почуствува нов потрес кој најверојатно е афтершок на вчерашниот силен земјотрес. Според мерењата попладневниот потрес кој траеше кратко имал јачина од 3.7 степени според Рихтер, а епицентарот се наоѓа повторно во трусното подрачје на скопско Црешево. Денешните помали потреси не ги плашат толку граѓаните како вчера, но потсетуваат дека „кризата“ со тектонските движење се уште не е завршена.

14341556_10208427655703779_378553014_n

Вчера од надлежните инстуции меѓу кои и Институтот за земјотресно инженерство посочија дека послаби земјотреси до 5 степени не треба да не загрижуваат премногу бидејќи не се доволно силни за направат оштетување на конструкциите на зградите, особено што тие се градени со високи стандарди.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com