HomeРЕФЛЕКТОРМузикаУнгарски уметник поднесе тужба против раперот Кание Вест

Унгарски уметник поднесе тужба против раперот Кание Вест

Еден унгарски уметник побарал 2,5 милиони оштета од американскиот рап музичар Кание Вест кој го обвини дека користел делови од неговата музика без претходна дозвола. Уметникот Гавор Пресер, кој во Унгарија се смета за „жива легенда“, изјави дека Вест користел негови мелодии за песната „New Slaves“ на албумот „Yeezus“ од 2013 година.

Пресер изјави дека Вест украл делови од албумот на бендот „Омега“ издаден во 1969 година ви кој унгарскиот музичар свира клавијатура.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com