HomeДЕНЕШНАРегионТурција со нова Влада која ќе турка вечно претседателство на Ердоган

Турција со нова Влада која ќе турка вечно претседателство на Ердоган

Големи политички промени ја очекуваат Турција откако Ердоган успеа да ја наметна својата волја за претседателско уредување на државата иако денес го одобри мандатот на новата влада предводена од Јилдерим кој се смета за негов послушник.

Ердоган ќе претседава утре со првата седница на новата влада, соопштија извори од неговиот кабинет неколку минути, откако беше објавен составот на новиот кабинет.

Министерот за надворешни работи Мевљут Чавушоглу ја задржува функцијата и во новиот состав, а повеќе министри ќе ги задржат своите фотелји. Јилдерим посочи дека потребно е да се донесе нов Устав со која на претседателот ќе му се дадат поголеми ингеренции бидејќи тој е директно избран од волјата на народот што секако наиде на критики од опозиционите партии кои сметаат дека ваквите политички резови ќе доведат до воспоставување на деспотизам на и онака авторативниот Ердоган.

Премиерот Јилдерим новиот состав треба да го достави до Парламентот и да ја објави својата програма. Потоа Меџлисот треба да гласа за доверба на владата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com