HomeДЕНЕШНАСветТурција: Починат војник и шест припадници на работничката партија Курдистан

Турција: Починат војник и шест припадници на работничката партија Курдистан

Еден турски војник и шест припадници на забранетата Работничка партија Курдистан се починати, соопшти турската војска. Најновиот инцидент е само уште еден во серија од неколкуте слични настани во југоисточна Турција, во кои членовите на оваа партија се жртви.

Турција е во конфликт со курдските екстремисти на југоисток од оваа земја уште од нивната побуна во 90-тите години на минатиот век, а последните неколку месеци се заострија односите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com